AKTUALNA NOVICA Ministrica za kulturo Asta Vrečko je po referendumu, ki ga je zaznamovala izjemno nizka volilna udeležba, izrazila jasno in ostro stališče. Po njenem mnenju je bil izid … PREBERITE VEČ

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je po referendumu, ki ga je zaznamovala izjemno nizka volilna udeležba, izrazila jasno in ostro stališče. Po njenem mnenju rezultat ne odraža le nezanimanja ljudi, temveč tudi globlje nezaupanje v sam proces. Poudarila je, da volivci referenduma niso vzeli za svojega, kar pomeni, da ga niso doživeli kot legitimen izraz demokracije. To, pravi, ni presenečenje, saj so bili kontekst in komunikacija okoli referenduma vse prej kot konstruktivni.

Vrečko trdi, da je kampanja, ki jo je vodila opozicijska stranka SDS, delovala na škodo kulture in kulturnih delavcev. Po njenih besedah so v kampanji krožile lažne informacije, manipulacije ter odkrito žaljive izjave na račun umetnikov in umetnic. Kultura, kot temelj družbene zavesti in identitete, je bila po njenem mnenju zlorabljena za politične cilje, kar je povzročilo splošno apatijo in odpor pri volivcih.

Ministrica je izpostavila, da taka oblika političnega delovanja ni nekaj novega, a jo skrbi, da postaja normalizirana. »Če dovolimo, da se kulturne teme obravnava kot sredstvo za politično diskreditacijo in manipulacijo, potem izgubljamo osnovne vrednote družbe,« je poudarila. Kultura, pravi, ni zgolj umetnost in dediščina, temveč tudi prostor dialoga, refleksije in družbene kohezije – vrednote, ki bi jih morala politika ščititi, ne spodkopavati.

Posebej pomenljivo je, da Vrečko kljub ostremu tonu v svojih izjavah ostaja zavezana spoštovanju demokratičnih procesov. Priznava, da ima vsaka politična stranka pravico do izražanja stališč, a opozarja, da bi morala biti meja jasno postavljena pri dezinformacijah in osebnih diskreditacijah. Kampanja, ki cilja na kulturno skupnost z žalitvami in prikrojenimi dejstvi, ne gradi demokracije, temveč jo ruši.

Po njenem mnenju rezultat referenduma zato ni zmaga nobene strani, temveč opozorilo. Opozorilo, da se javnost umika iz političnega procesa, ko zazna, da je ta prežet z manipulacijami in sovražnim govorom. Da se kultura spremeni v bojišče namesto mostu med ljudmi. In da politični populizem ni dolgoročno vzdržen način vodenja razprav.

Na koncu Vrečko poziva k odgovornosti – tako politik kot državljanov. Poziva k bolj poštenemu, vključujočemu in resnicoljubnemu političnemu diskurzu, v katerem kultura ne bo talec, temveč sogovornik. Po njenem prepričanju je to edina pot do družbe, ki zna ceniti svoje ustvarjalce in jih

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*